Projekty‎ > ‎

Všetko chce rásť 2013

Video reportáž o aktuálnom projekte nájdete v TV Ružinov zo dňa 7.2.2013 TU, taktiež zo dňa 15.3.2013 TU alebo 20.5.2013 TU alebo 6.9.2013 TU.
Motto hudba o Malom princovi nájdete TU.

V rámci Roka dieťaťa nás ako ďalší projekt v tomto polroku čakal projekt Všetko chce rásť, v ktorom žiaci 1.B a 8.A (generácia puberťákov a začínajúcich nadšených školákov) sa stretli v projekte pestovania vlastnej školskej záhradky (medzipredmetový vzťah prírodovedy, vlastivedy, biológie, svet práce a literatúry).

Žiaci pod vedením triednych učiteľov a p. vychovávateľky začali s pestovaním zeleniny a ovocia od semienka až po prvé sadeničky, starostlivosť, polievanie, sadenie, hnojenie, vytrhávanie buriny a všetko, čo k tomu patrí. Okrem zeleniny a ovocia si deti posadili aj skalku s rozličnými druhmi rastlín, ozdobili areál školy srdcom ruží, či inými rastlinkami a kríkmi.

Vyhodnotenie projektu


Celým projektom sa vinul motív knižky Malého princa, kde starostlivosť malého hrdinu o jeho ružu predstavuje začiatok chápania hodnoty priateľstva, lásky a dobra. Hodiny literatúry, projekty, práce,
fotografie, videá a mnoho ďalšieho sprevádzali celý projekt a pomáhali jeho správnemu pochopeniu a naladeniu.
Deti okrem pestovania čakali aj vzájomné prezentácie rastlín, pouličná galéria na plotoch školy, maľovanie na plátna v jarnej prírode, stretnutia s rodičmi a i. Vzájomné vzťahy, učenie sa zodpovednosti, vytváranie priateľstiev medzi ôsmakmi a prvákmi a medzi ich rastlinami napomohol sociálnemu a osobnostnému rozvoju detí ako súčasť prierezovej témy Štátneho vzdelávacieho programu.


Projekt priniesol nielen ovocie rastlín, ale i ovocie vzájomných nezabudnuteľných zážitkov a skúseností. Záverečnú správa k projektu nájdete dole v prílohe TU.


Ďakujeme Nadácii Orange, Nadácii deti Slovenska - Hodina deťom, Nadačnému fondu Tesco pre zdravšie pri Nadácii Pontis a BSK za podporu nášho projektu.


Takto to vyzeralo ešte pred dvoma rokmi, keď sme to všetko začali:

Vývoj úplne samostatného vytvorenia skalky žiakmi 9.A od februára do mája 2013:

Ročný vývoj (august 2012 - máj 2013) tvorby šk. záhrady žiakmi školy (predovšetkým 8.A + 1.B):


Vývoj veľkého záhonového srdca ruží so žiakmi 8.A:

Výstava a pomazánka zo školskej záhrady

uverejnené 28. 5. 2013, 12:04 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 30. 5. 2013, 11:20 ]

V utorok 28.mája 2013 prváci s ôsmakmi zistili, že nadišiel čas na ZBER ÚRODY.
Reďkovky z našej záhradky dozreli a pažítka s vňaťou a šalátom už vytŕčala spoza záhradného plota, bol ideálny čas urobiť si spoločné posedenie . Žiaci spoločne pripravili chutnú reďkovkovú pomazánku podľa receptu p. učiteľky Križanovej a pod jej vedením ju aj nachystali. Kým sa menšie deti po zbere úrody hrali, starší žiaci chystali občerstvenie.
Potraviny (chlieb, maslo, suroviny na pomazánku) priniesli šikovní žiaci pod vedením ôsmaka Dávida Koiša, ktorý všetko zorganizoval tak, aby boli zabezpečené všetky potraviny.

V podobnom nadšení v tento deň prebiehala aj inštalácia plotovej výstavy výtvarných diel, fotografií a koláží celého projektového roka -  ROKU DIEŤAŤA.

Video z TV Ružinov o výstave môžete vidieť TU:


Čítanie Malého princa

uverejnené 22. 5. 2013, 13:37 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 1. 6. 2013, 1:38 ]

V stredu 22.mája 2013 doobeda mali prváci s ôsmakmi ďalšiu dielňu medzipredmetových a medzitriednych vzťahov.Mladší prváci čítali starším ôsmakom vo vytvorených dvojiciach knižku Malého princa, ktorú v rámci projektu a čitateľskej dielne obe triedy dostali. Následne čítali i starší mladším a takto si vzájomne čítali krásne úryvky z Malého princa, spoločne si precvičili čitateľské zručnosti. O úryvku spolu potom diskutovali a rozprávali. Bolo krásne vidieť, ako sa prváci už tešili na svoju ôsmackú dvojičku a naopak, ako si spolu už vedia vychádzať, ako si vzájomne porozumeli. Zaujímavé je, aké často veľmi podobné povahové kombinácie sa stretli ich spontánnym výberom...Prváci a ôsmaci vytvárajú tím

uverejnené 11. 5. 2013, 15:37 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 21. 5. 2013, 11:33 ]

Prváci a ôsmaci vytvárajú tím

Správy z TV Ružinov môžete vidieť TU.

Ako sa blíži vyvrcholenie Roka dieťaťa a projektu "Všetko chce rásť", postupná spolupráca a spoznávanie medzi žiakmi 1.B a 8.A silnie.
Tretí májový týždeň sa úspešne zrealizovalo spoločné fotenie žiakov vo dvojiciach.

Fotografie (9.5.2013) z fotenia dvojíc malých a veľkých :

Jedným z najvýznamnejších dní sa stal štvrtok 16.mája 2013, kedy sme spoločne strávili spoločne strávený projektový deň, ktorý tvoril tento program:
  • 8:00 - 11:00 - návšteva Botanickej záhrady so sprievodcom, ktorý deti zaviedol do tajov pestovania, starostlivosti a spoznávania sveta rastlín,
  • 11:00 - 13:30 - výtvarné workshopy - maľovanie na plátna v areáli školy vo dvojiciach (prvák s ôsmakom)

Z akcie môžete vidieť aj video 1, video 2, video 3, video 4, video 5.


piatok, 17. máj 2013:

  • II. časť maľovania plátien v dvojiciach + sadenie sadeníc paprík a paradajok, ktoré si dlhé týždne pestovali v triedach.Celý projekt sa týmto postupne blíži k finále, ktoré sa odohrá 31.mája 2013 na MY FEST- e v areáli školy, kde bude okrem iného tento veľký detský projekt predstavený a slávnostne uvedený.

Rastlinky a Malý princ v 1.B a 8.A

uverejnené 11. 5. 2013, 14:55 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 12. 5. 2013, 20:28 používateľom Iveta J. Hajduová ]

Malý princ sa postupne dostáva do myslí, tried a sŕdc detí:Čítanie knižky Malého princa nie je výnimočnosťou ani v 1.B triede. Starší žiaci čítajú svoje knižky, ktoré dostali doma a analyzujú ich v škole či v projektoch, prváčikovia ich čítajú a spracúvajú v prvých detských výtvarných prejavoch...:
V závere fotogalérie môžete vidieť, ako vyzerajú naše prvé sadeničky v triedach 8.A a 1.B.


Tu môžete vidieť, ako najkrajšie výroky z knižky Malý princ ozdobili triedu a chodbu 8.A
a zároveň, ako prváci sledujú a polievajú svoje prvé zeleninové rastlinky:Takto vyzerajú kvetinky po dvoch mesiacoch starostlivosti detí v triedach a už čoskoro ich posadia priamo do svojej záhradky...:

Žiaci - ôsmaci si v rámci lepšieho pochopenia myšlienok Malého princa pozreli v škole aj krásne spracovaný muzikál Malého princa:


Jarné brigády rodičov, detí a učiteľov

uverejnené 8. 5. 2013, 13:44 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 11. 5. 2013, 15:25 ]

Správy z TV Ružinov môžete vidieť TU a tiež aj TU.

Dve veľké brigády rodičov, učiteľov a žiakov sa niesli v pokračujúcej myšlienke Malého princa, ktorý čistí svoju planétu, svoje "sopky", aby ju urobil krásnou pre svoju ružu..., ktorá bola pre neho taká dôležitá.

Historicky 4. a 5. oficiálna brigáda školy otvorila jarnú sezónu, projekty, sadenie a nové vízie krajšej školy a to    13.apríla a 8.mája 2013 od 8:00 až do 12:00.

Urobilo sa mnoho dôležitej práce:
Natrel sa pás pergol zelenou farbou, vyčistili sa všetky plochy od lístia a buriny, zrovnal sa so zemou veľký kopec hliny a poroznášal sa pre ďalšie sadenie, vyčistili sa zarastené kríky od špiny a buriny, posadili sa prvé jahôdky do školskej záhrady, nachystali sa drevené mreže pre ťahavé ruže, osadil sa kamenný chodník, vstupná slavo-brána do detskej časti nášho areálu, posadili sa kvietky pozdĺž celého chodníka v areáli. Posadili sa 4 čarokrásne magnólie, 2 orechy, javory, jedlé gaštany a ďalšie stromčeky. Veľkou pýchou sa stalo naše srdce plne ruží v strede školského areálu, ktoré sa stalo skvostnou dominantou školy. V druhej brigáde sa natrel sa posledný kus plota školy, podarilo sa natrieť ďalšiu stenu A pavilónu fasádnou farbou, vyčistil sa veľký kus buriny a kríkov medzi A a B pavilónom, odstránili sme buriny pod kríkmi v celom areáli, vrátane úpravy detského betónového ihriska. Úspešne sme zvládli nasadenie prvej časti detského kolesového ihriska, ozdobili sme stromčeky kamienkami a mulčovacou kôrou, opravil sa detský chodník z vonkajšej dlažby a mnoho ďalšieho.


VEĽKÉ  ĎAKUJEME patrí našim žiakom - ružiam, pretože prišli v ešte väčšom počte, ako na 1. brigáde. Potešili nás usilovní a neúnavní rodičia, ktorí obetovali svoj voľný čas,aby tak ukázali nám i svojim deťom, aké krásne je spoluvytvárať školu, resp. svoju planétu. Poďakovanie patrí aj nášmu vicestarostovi, Ing. Buocikovi, ktorý s nami strávil viac ako 2 hodiny v intenzívnej práci a podporil celú akciu aj finančne. Zahanbiť sa ale nenechali ani pedagógovia na čele s p. riaditeľkou. Bolo nádherné pozorovať všetkých s veľkým odhodlaním a pracovnou iskrou v oku...

"Púšť robí krásnou, že niekde ukrýva studňu..."

Tým najcennejším pokladom a cieľom našich snáh nie je urobiť areál krásny, ale objaviť v spoločnej snahe studňu - poklady uprostred všedného života - objaviť zdroje radosti, ktorými sú osobnosti detí, ktoré vedia s takým nadšením a zapálením pre niečo žiť, sú to stretnutia, úsmevy, pomoc, ktorú si vzájomne prejavíme..
Sme radi, že sme sa stretli, že sme v tieto dni boli spolu...

Nižšie môžete vidieť fotky z oboch brigád:


Práce žiakov v areáli 11.4.2013

uverejnené 14. 4. 2013, 11:31 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 28. 4. 2013, 5:44 používateľom Ľuba Jarošová ]

Konečne sa po dlhej a tuhej zime rozbehli jarné upratovacie a výsadbové práce v celom areáli školy.
  Päť tried prvého a druhého stupňa aktívne kopalo, rýľovalo, vysádzalo, jednoducho priložilo ruku k dielu s názvom " Jarná úprava a revitalizácia školského areálu".

Svojou vytrvalosťou a pracovnou húževnatosťou nás milo prekvapili žiaci  z týchto tried : 1.B, 2.A,  5.A, 6.A a 9.A. Všetkým žiakom týchto tried patrí naše poďakovanie a pochvala.


Prezentácie 8.A pre 1.B

uverejnené 14. 4. 2013, 11:25 používateľom Neznámy používateľ

Prezentácie našich ôsmakov pre prvákov o rastlinkách a ich tajomstvách sú na svete. Nižšie v prílohe môžete vidieť jednotlivé prezentácie ôsmakov a priamo tu aj super video Patrika Kovácsa pre prvákov o mrkve. Prehľad, ako to pri prezentáciách vyzeralo môžete vidieť nižšie:

O spoločných projektoch pre prvákov povedali naši ôsmaci:
"
No projekt by som mohol aj lepšie odprezentovať. Prváci boli veľmi aktívni, mal som pokušenie kričať. Napoly som mal trému ale i pohodu."
"Tak nebolo to zlé bolo to pekné :D a tak :D Mne osobne sami pracovalo docela dobre :D hovorenie bolo omnoho lepšie ako ked prezentujeme pred spolužiakmi a tak sme sa vypytovali hádanky atd..a skoro u všetkého sa hned hlásili viacerí a sme im ráno ešte kupili cukríky, takže to bolo docela pekne :D"

Prvé práce v areáli v marci

uverejnené 14. 4. 2013, 11:24 používateľom Neznámy používateľ

Zážitky zo spoločnej prípravy areálu môžete vidieť aj na fotografiách a videu prvákov a ôsmakov i deviatakov nižšie:

Začiatok marca a prvé jarné lúče nás vyhnali pripraviť celý areál na veľké sadenie, záhradku a skalku. Prváci a ôsmaci sa opäť spoločne dohodli a 13.marca v deň Testovania využili čas a o kus posunuli prípravné práce:


Takto sa to začínalo 2012...

uverejnené 14. 4. 2013, 11:20 používateľom Neznámy používateľ   [ aktualizované 11. 5. 2013, 15:29 ]

Z hodín Techniky a Sveta práce, prvé prípravy pôdy, rastlín a záhrady s ôsmakmi už v októbri 2012:


Novinkou našej triedy a zároveň veľmi dôležitým predmetom je Svet práce a Technika. Spoločne so žiakmi sa snažíme starať sa o areál školy, rastlinstvo, technické práce zamerané na zveľaďovanie priestorov školy, nástrojov a pod. V rámci tohto predmetu sa chceme naučiť zodpovedne a usilovne pracovať, vážiť si veci, prírodu a starať sa citlivo o ňu.


Videá z jesennej starostlivosti o naše ruže:

1-9 of 9