Workshopy SENIORI -vyvrcholenie Roka seniorov

uverejnené 24. 10. 2012, 14:14 používateľom Viktor Križo   [ aktualizované 25. 10. 2012, 7:22 používateľom Zuzana Stenová ]

24.októbra 2012 sa uskutočnil posledný projektový workshop v rámci medzigeneračných dialógov malých detí - druhákov, veľkých ôsmakov a seniorov v Domove dôchodcov na Pažítkovej ul.

Pre každého pedagóga je veľkou radosťou vidieť svojich žiakov skutočne šťastných a spokojných. Naši puberťáci sa už cítili ako doma a po pár sekundách sa usadili medzi seniorov a vytvárali opäť čarovné korálky a rozkošné stromčeky šťastia.
V prvej časti stretnutia sme cez príbeh Malého princa v 2.A triede sledovali čím všetkým sme i my spolu so starkými prešli počas týchto spoločných stretnutí. Fotoprezentácia nám všetkých osviežila spomienky a rozihrala naše srdcia.

Najkrajšie momenty sa ale rodili v autentických stretnutiach menších i väčších detí a starkých. Starkí boli omnoho spontánnejší, aktívnejší, deti už lepšie poznali a tak aj vedeli, čo môžu očakávať od natešených detí.

Po prezentácii fotiek pokračovali workshopy. Spestrením tohto jedinečného podujatia bolo vytváranie ružičiek i tzv.  scrapbookov - čiže fotoalbumov pre starkých.Fotky z našich akcií postupne začali zdobiť príbytky izieb podľa toho, ako ich deti kreatívne v miestnostiach rozvešali.

Nakoniec sme si všetci spoločne zaspievali, navštívili aj ležiacich pacientov a obdarili ich všetkým, čo sme pre nich vyrobili. Deti svoje vyrobené poklady s láskou rozdávali bez toho, aby si niečo nechali. Naučili sa tak, že radosť rozdávaním rastie.

Myšlienka celého projektu bola pre nás veľmi hlboká, uvedomili sme si totiž, že tento rozmer ich osobnosti nie je možné odovzdať na bežnej vyučovacej hodine etiky prednáškou učiteľa, ale iba životom..

Krátku  videoreportáž z ružinovských správ nájdete tu. (05:15 - 07:35)

Ďalšie videá a fotogalériu z akcie môžete vidieť nižšie: