Vianočné dielne 2.A a 8.A so seniormi

uverejnené 20. 12. 2012, 12:46 používateľom Viktor Križo   [ aktualizované 22. 12. 2012, 6:27 používateľom Zuzana Stenová ]

Predposledný školský vianočný deň, štvrtok 20.decembra 2012, sa v doobedných hodinách niesol už tradične vianočnou návštevou žiakov v Domove dôchodcov na Pažítkovej ulici.

Zohraní tím druhákov a ôsmakov sa vybral spolu s medovníčkami a taškami vyrobených darčekov (šatiek) za starkými, ktorí sú deťom už dobre známi. Už niekoľko krát sa totiž naši žiaci takto vďaka projektu nadácie Orange, mohli stretnúť v medzigeneračných dialógoch so starkými, ktorí s deťmi vytvorili akúsi novú rodinu.

Deti sa nielen vzájomne vďaka viacerým workshopom spoznali, ale vytvorili aj pekné priateľstvá so seniormi, ktorí si deti už aj obľúbili, radi sa na nich tešia, na ich štebot a vravu, úsmevy a rozhovory. A naozaj. Dnešné dielne tvorili ozdobovania deťmi napečených perníčkov a výroba listov vianočných prianí a želaní starkých. Všetko toto sa tentoraz nieslo v skutočne rodinnej atmosfére, kde deti si spontánne vyhľadali už svojich obľúbených starkých, klebetili s nimi o svojich problémoch a zážitkoch zo školy a naopak. Niektoré staršie dievčatá mali už svoju obľúbenú tetu na áre, na ktorú sa tešili a u ktorej strávili viac ako hodinu rozprávaním. Iný chlapec sa pri práci spontánne zoznámil s jednou babičkou, s ktorou si vymenili úplne spontánne vzájomne svoje príbehy.
Nakoniec už obľúbená prestávka detí v átriu zmazala vekovú hranicu medzi všetkými: ôsmaci a druháci sa spoločne naháňali v oddychovom areáli starkých a zase starkí si pri pootvorených oknách vychutnávali dúšky životnej energie detí:)
Momenty zachytené na fotkách a videách bližšie objasňujú atmosféru zo stretnutia:

Videá zo stretnutí detí s ležiacimi pacientami a ich radosť: