TITANIC

uverejnené 20. 10. 2015, 9:35 používateľom helena.jarolimkova@zsmedzilaba.sk   [ aktualizované 22. 10. 2015, 12:41 ]
V utorok 20. októbra žiaci 7.A a 8.A navštívili v Inchebe výstavu venovanú legendárnemu Titanicu.
Na "palubu" najväčšej  a najluxusnejšej zaoceánskej lode svojej doby vstúpili s palubným lístkom so skutočným menom človeka, ktorý sa na lodi v čase katastrofy nachádzal. Žiaci si "zaželali šťastnú cestu" a vyplávali na ďalekú cestu z Anglicka /Southamptonu/ do Ameriky /New Yorku/.
Loď bola ako palác, kabíny boli úžasné a priestrané. Pasažieri mali k dispozícii studenú aj teplú vodu, pohodlné postele. Voľný čas mohli tráviť v čitárňach, salónikoch, kaviarňach, kde vládla atmósféra parížskych alebo anglických miest. Cestujúci si mohli zacvičiť aj v telocvičniach, kde sa nachádzali stacionárne bicykle, masážne stroje. Turecké kúpele boli zariadené v arabskom štýle. Na promenádu slúžila paluba. Najúchvatnejším miestom na lodi bolo Veľké schodisko. Žiaci mali možnosť nahliadnúť do jedálneho lístka pre cestujúcich I.,II. a III. triedy. Na záver na vlastnej koži mohli pocítiť chlad osudového ľadovca, ktorý spôsobil zánik Titanicu.
Okrem samotnej plavby sa žiaci  vžili do doby začiatku 20. storočia. Pripomenuli si dôležité spoločenské a politické udalosti a významné technické objavy. Zhliadli viaceré artefakty vylovené z hlbín oceánu z vraku lode, prešli sa kajutami potopenej lode, vypočuli si podrobný výklad audio-sprievodcu a mohli sa vcítiť a zoznámiť sa s osudmi pasažierov tejto lode. Väčšina neprežila, len niektorí mali šťastie a zachránili sa.

Výstava ponúkla žiakom naozaj dokonalú cestu do histórie, kedy celý svet veril, že na cestu do New Yorku sa vydala nepotopiteľná loď. Titanic nedoplával a jeho tragédia fascinuje dodnes nielen bežných ľudí ale i odborníkov celého sveta.

Mgr. J. Felcanová,  Mgr. H. Jarolímková

Titanic