Ako sa robí kniha

uverejnené 21. 6. 2015, 1:02 používateľom Zuzana Stenová   [ aktualizované 21. 6. 2015, 5:28 ]

„Dobrá a pekná kniha je tá, ktorá plným priehrštím rozsieva otázniky“ (Jean Cocteau)

„Držím v ruke knihu a rozmýšľam, ako sa k nám dostala. Ako preletela celú Ríšu fantázie a zjavila sa v našej obývačke. Alebo ju priniesol škriatok možno víla.“

„Ale kdeže, poďme sa radšej pozrieť ako sa k nám kniha dostala.“

Od najjednoduchšej myšlienky, inšpirácie u spisovateľa prejde kniha mnohými cestami, kým sa dostane do rúk čitateľa – teda do rúk nás všetkých. Naši šiestaci si pripravili pre žiakov nižších ročníkov rečnícke pásmo „Ako vzniká kniha“ k projektovému ROKU KNIHY.

Žiaci mohli vidieť, ako myšlienka postupne putuje a stáva sa z nej kniha – od spisovateľa, cez prvotný neúspech u vydavateľov, do rúk korektora, ilustrátora, potom príde na rad kníhtlač, zviazanie knihy, kníhupectvo a kupujúci, až sa nakoniec dostane do rúk nám, čitateľom.

Šiestaci sa na rečníckom pásme podieľali nielen prednesom, vystúpením pred deťmi, či rodičmi, ale aj prípravou kulís, rekvizít, ktoré zhotovili vlastnoručne.

„Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil príbytok, ale aby si si nimi vyzdobil srdce i ducha.“ (Jan Patočka)

v prílohe nájdete príbeh, ktorý napísala Dianka

Ako sa robi kniha

ĉ