Plynárenské múzeum

uverejnené 2. 4. 2017, 9:52 používateľom Zuzana Stenová   [ aktualizované 11. 4. 2017, 13:27 ]
Dňa 30.3. sme navštívili so žiakmi 8.A Plynárenské múzeum v Bratislave. Prvých návštevníkov privítalo múzeum v r. 1996 pri príležitosti osláv 140. výročia plynárenstva na Slovensku. Prvá plynáreň bola vybudovaná                 v Bratislave 1856. V uliciach dnešného Starého Mesta bolo umiestnených 209 lámp na svietiplyn.
Súbor budov bývalej plynárne tvorí jedinečný komplex budov v priemyselnej architektúry 30-tich rokov. V ich priestoroch sa nachádza viac ako tri stovky rozmerných exponátov. Hlavnými priestormi sú Pavilón histórie a Pavilón súčasnosti, ďalej kancelária prokuristu, zariadená v štýle 20.-30. rokov a chemické laboratórium. Osobitnú časť tvorí súbor spotrebičov na svietiplyn (sporáky, žehličky, radiátory, chladničky). Okolie múzea je upravené               a osvetlené kópiami starých plynových lámp. V múzeu sa žiakom veľmi páčilo, odniesli si poznatky, ktoré môžu využiť v dejepise, geografii a chémii.

Jaroslava Felcanová

foto z akcie tu