Hurbanovo (planetárium) + Komárno (nádvorie Európy)

uverejnené 29. 9. 2018, 9:59 používateľom Ľuba Jarošová   [ aktualizované 29. 9. 2018, 10:01 ]
Dňa 27.09.2018 sa žiaci IV.A a V.A zúčastnili náučnej exkurzie v Hurbanove a Komárne.

Mimoriadne významnou udalosťou v dejinách astronómie na Slovensku bolo roku 1871 založenie jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – hvezdárne v Hurba Dr. Mikuláš Konkoly Thege – zakladateľ hvezdárne i geomagnetického a meteorologického observatória v Hurbanove – patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné vedecké svetové osobnosti.

Nádvorie Európy je námestie v Komárne.

Komárno na svojom Nádvorí Európy umiestnilo viac ako štyri desiatky budov, postavených v mierke jedna ku jednej, ktoré reprezentujú architektúru a stavebné slohy typické pre temer všetky európske štáty. Obdivovať, prípadne aj porovnávať je možné budovy z WalesuVatikánuÍrskaTalianskaTransylvánieIslandu či Grónska.

Žiaci si odniesli veľa nových informácii a mali možnosť sledovať cez ďalekohľad Venušu. Na druhý deň v tímoch vypracovali úlohy týkajúce sa exkurzie.

Najlepšími zo štvrtákov sa stali Nathaniel CZAKÓ a Samuel GAÁL. Nezabudli na aktívne počúvanie.